NZOZ Zakład Pulmonologii Sp. z o.o.

 

   


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /pulmo/templates/pulmostrony/functions.php on line 177

Laboratorium przyjmuje pacjentów oraz materiał do badań od poniedziałku do piątku między godziną 8:00 a 10:00.

Przed badaniem krwi pacjent powinien:
- być na czczo, ostatni posiłek w dniu poprzedzającym badanie powinien być lekkostrawny i spożyty nie później niż o godzinie 18.00, przed badaniem dozwolone jest przyjmowanie niesłodzonych płynów,
- odpocząć przed badaniem co najmniej 15 minut w pozycji siedzącej,
- w miarę możliwości ograniczyć przyjmowanie leków, w tym również witaminy C,
- na test tolerancji glukozy i poziom żelaza umówić się osobiście w laboratorium.

Mocz do badania ogólnego należy dostarczyć w ilości nie mniejszej niż 50 ml w jednorazowym, czystym, szczelnie zamkniętym pojemniku. Powinien to być mocz poranny, tzn. oddany po spoczynku nocnym w pozycji leżącej, trwającym nie mniej niż 8 godzin,pobrany ze środkowego strumienia po uprzednim umyciu cewki moczowej.Każda próbka moczu przeznaczona do badania winna być opisana imieniem i nazwiskiem pacjenta.

Mocz do badania mikrobiologicznego należy oddać zgodnie z zasadami przedstawionymi wyżej, ponadto powinien być bezwzględnie pobrany w sposób jałowy do sterylnego, jednorazowego pojemnika (pojemnik do odebrania w laboratorium). Jeśli mocz przeznaczony jest do badań w kierunku obecności prątka gruźlicy konieczne jest, aby pacjent odstawił na czas badań leki przeciwprątkowe. Badanie moczu należy wykonać przez 3 kolejne dni. Plwocinę do badań mikrobiologicznych należy oddać na czczo, po przepłukaniu jamy ustnej wodą w ilości nie mniejszej niż 2 ml.

Plwocinę oddać do sterylnego pojemnika opisanego imieniem i nazwiskiem pacjenta i dostarczyć go niezwłocznie do laboratorium do godziny 10.00 (pojemnik można otrzymać w poradni lub laboratorium).

UWAGA!! Niedostosowanie się do w/w zaleceń może spowodować, że uzyskany wynik będzie wynikiem nierzeczywistym!

© 2017 NZOZ Zakład Pulmonologii Sp. z o.o.