NZOZ Zakład Pulmonologii Sp. z o.o.

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /pulmo/templates/pulmostrony/functions.php on line 177

Badanie rentgenowskie (RTG)

Badanie radiologiczne pozwala na wykrycie nieprawidłowej budowy lub czynności badanego narządu. Służy do określenia procesu chorobowego, jego charakteru i stopnia zaawansowania. Jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym, polega na wykonaniu zdjęcia przy pomocy promieniowania rentgenowskiego.
Źródło promieniowania (lampa rentgenowska) umieszczona jest w odległości od 1 do 1,5 metra przed badanym narządem. Czas trwania ekspozycji (moment przechodzenia przez narząd badany pacjenta promieni X) wynosi od 0,5 do 1,6 sekundy. Obraz zapisywany jest w kasecie z błoną fotograficzną. Kaseta posiada ekrany wzmacniające promieniowanie od 400 do 800 razy.
Badania radiologiczne zwykle nie wymagają specjalnego przygotowania. Badaniami, do których należy się przygotować są zdjęcie rtg kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego oraz jamy brzusznej. Aby uzyskać dokładny obraz narządu, należy usunąć z przewodu pokarmowego wszelkie gazy oraz masy kałowe. Trzy dni przed badaniem należy zażywać rano i wieczorem po jednej kapsułce Espumisanu. W dniu badania pozostać na czczo (minimum 6 godzin). Dzięki temu diagnoza będzie dokładniejsza.

 

© 2017 NZOZ Zakład Pulmonologii Sp. z o.o.