NZOZ Zakład Pulmonologii Sp. z o.o.

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /pulmo/templates/pulmostrony/functions.php on line 177

Badanie tomografem komputerowym

jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym, pozwala na szybkie i dokładne postawienie diagnozy,
Źródło promieniowania (lampa rentgenowska) i detektory poruszają się dookoła obrazowanego narządu, wykonując szereg prześwietleń - projekcji. Dane z detektorów zawierają informacje na temat pochłaniania promieniowania przez poszczególne tkanki. Informacje te poddawane są obróbce komputerowej w celu uzyskania czytelnego obrazu.
Część tomografu, w której znajduje się lampa rentgenowska i układ detektorów, czyli tzw. gantra ma postać obręczy o szerokości 80 - 90 cm, dlatego nie występuje u pacjenta uczucie klaustrofobii.
Przed badaniem z kontrastem należy pozostać, co najmniej sześć godzin na czczo. Po badaniu z podaniem dożylnie środka cieniującego należy pozostać, przez co najmniej 30 minut pod nadzorem personelu pracowni, ponieważ, choć niezwykle rzadko, mogą wystąpić reakcje uczuleniowe. Osoby zażywające leki lub chore na cukrzycę powinny ten fakt zgłosić personelowi pracowni jeszcze podczas ustalania terminu badania, uzyskają wtedy informacje jak odpowiednio się przygotować.
Badanie tomografem jest szybkie, łącznie z przygotowanie się pacjenta i ułożeniem do badania trwa zwykle kilka minut. Wyjątek stanowi badanie jamy brzusznej. W tym badaniu wymagane jest podanie pacjentowi do wypicia roztworu wody (około 1 - 1,5 litra) i środka cieniującego. Roztwór może mieć lekko kwaśny smak, należy go pić około godziny wcześniej przed badaniem, małymi porcjami stosując się do zaleceń personelu pracowni. Nie należy wypijać całego roztworu od razu. W żaden sposób nie przyspieszy to badania, wręcz może wpływać negatywnie na jego wartość diagnostyczną, ponieważ podawanie doustne środka cieniującego ma na celu równomierne wypełnienie roztworem jelit i w ten sposób "oddzielenie" ich od pozostałych badanych struktur jamy brzusznej. Dodatkowym dyskomfortem dla pacjenta będzie wystąpienie biegunki. W przypadku diagnostyki np. nerek, powstaje konieczność wykonania skanów z pewnym opóźnieniem od podania dożylnie środka cieniującego, wtedy badanie może wydłużyć się nawet do 20 - 25 minut. O takiej konieczności zawsze decyduje lekarz radiolog.
Wynik badania jest opracowywany przez lekarza specjalistę, składa się z opisu badania oraz płyty CD z zapisanymi obrazami z tomografu, do odtworzenia, której wystarczy dowolny komputer PC z systemem Windows.

© 2017 NZOZ Zakład Pulmonologii Sp. z o.o.