Zgoda na badanie w formacie PDF
Badanie tomografii komputerowej (TK) jest wysokospecjalistycznym medycznym badaniem diagnostycznym, w którym obrazy uzyskiwane są przy użyciu promieniowania rentgenowskiego. Dawka promieniowania jest różna dla różnych okolic anatomicznych, ale dopuszczalna dla celów diagnostycznych. Badanie TK jest bezbolesne, stosunkowo nieinwazyjne i krótkotrwałe - w zależności od rodzaju badania trwa od kilku
do kilkunastu minut.
Do badania TK bez użycia środka kontrastowego nie jest wymagane szczególne przygotowanie, nie trzeba być na czczo. Nie należy zmieniać dotychczasowego leczenia farmakologicznego (normalnie zażyć leki).
Pacjent powinien ubrać się w wygodną odzież, bez metalowych elementów (paska, guzików itd.) oraz powinien unikać zakładania biżuterii (kolczyków, łańcuszka) w dniu badania.
NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ WYNIKI DOTYCHCZASOWYCH BADAN OBRAZOWYCH BADANEJ OKOLICY - TK, MR, RTG (ZDJECIA, PŁYTY CD) ORAZ WYPISY Z POBYTÓW SZPITALNYCH.
PRZEBIEG BADANIA
Podczas badania pacjent kładzie się na platformie - stole, który wjeżdża do aparatu TK. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać dyskomfort powodowany koniecznością leżenia przez kilkanaście minut w bezruchu. Podczas badania pacjent cały czas pozostaje w zasięgu wzroku personelu pracowni i ma z nim możliwość kontaktu głosowego. W czasie badania konieczne jest stosowanie się do poleceń głosowych personelu.
PRZECIWWSKAZANIA
Względnym przeciwwskazaniem do wykonania badania TK jest:
- ciąża, z uwagi na szkodliwy wpływ tego promieniowania na rozwój płodu i możliwość wystąpienia wad rozwojowych płodu i dziecka po urodzeniu,
- badanie u pacjentów, którzy nie mogą dłużej pozostawać w pozycji leżącej.
Zgoda na badanie w formacie PDF
Badanie tomografem komputerowym to szybkie bezbolesne badanie diagnostyczne - wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do uzyskania obrazów wnętrza ludzkiego ciała. Przy niektórych badaniach podajemy dożylnie środek kontrastowy, to umożliwia postawienie właściwej diagnozy przez specyficzny wpływ na obraz poszczególnych narządów.
Badanie trwa zwykle do 30 minut. W przypadku niektórych badań z dożylnym podaniem środka kontrastowego może wydłużyć się do 40 - 50 minut. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać dyskomfort powodowany koniecznością leżenia przez kilkanaście minut w bezruchu. Podczas badania pacjent cały czas pozostaje w zasięgu wzroku personelu pracowni i ma z nim możliwość kontaktu głosowego.
Podczas wykonywania badań z dożylnym podaniem środka kontrastowego może pojawić się uczucie „uderzenia” ciepła, metaliczny posmak
w ustach - jest to normalne zjawisko.
W czasie badania konieczne jest stosowanie się do poleceń głosowych personelu.
- wszelkie nagłe dolegliwości (np. ból w okolicy wkłucia dożylnego),
- jakiekolwiek objawy po podaniu dożylnego środka cieniującego (duszność, zawroty głowy, nudności).
Do badania z dożylnym podaniem środka kontrastowego należy zgłosić się na czczo (około 6-8 godzin od ostatniego posiłku).
Nie należy zmieniać dotychczasowego leczenia farmakologicznego (normalnie zażyć leki).
NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ WYNIKI DOTYCHCZASOWYCH BADAN OBRAZOWYCH BADANEJ OKOLICY - TK, MR, RTG (ZDJECIA, PŁYTY CD) ORAZ WYPISY Z POBYTÓW SZPITALNYCH.
Osoby chore na cukrzycę powinny ten fakt zgłosić personelowi pracowni.
BADANIE JAMY BRZUSZNEJ I MIEDNICY MAŁEJ. W tym badaniu oprócz dożylnego, podaje się również środek kontrastowy doustnie. Personel pracowni przygotuje od około 0,5 do 1,5l roztworu wody i środka kontrastowego. Roztwór może mieć lekko kwaśny smak. Mieszaninę należy wypić małymi łykami, w czasie wyznaczonym przez personel pracowni.
W stanach zagrożenia życia nie ma przeciwwskazań do badania TK. Jeśli jest to bezwzględnie konieczne można badać nawet kobiety w ciąży.
Jeżeli w wyniku badania krwi stwierdzono podwyższony poziom kreatyniny o wykonaniu badania tomografem komputerowym z dożylnym podaniem środka kontrastowego decyduje lekarz.
Stosowane w naszej pracowni środki kontrastowe podawane dożylnie to preparaty bezpieczne, o znikomym ryzyku wystąpienia objawów
uczuleniowych.
Obecnie reakcje uboczne po podaniu środków kontrastowych zdarzają się bardzo rzadko, dzielą się one na:
- lekkie: nudności, wymioty, pokrzywka, świąd skóry, chrypka, kaszel, kichanie, obfite pocenie się, uczucie ciepła;
- umiarkowane: omdlenie, ciężkie wymioty, rozległa pokrzywka, obrzęk twarzy, obrzęk krtani, skurcz oskrzeli;
- ciężkie: drgawki, obrzęk płuc, wstrząs, zatrzymanie oddechu, zatrzymanie krążenia.
PO BADANIU pacjent musi pozostać pod obserwacją personelu pracowni TK przez co najmniej 30 minut.
Pacjentki karmiące piersią w przypadku badania z dożylnym podaniem środka kontrastowego nie powinny karmić przez 24 godziny.
Pacjent ma prawo nie wyrazić zgody na podanie środka kontrastowego, jednak w takich przypadkach wartość diagnostyczna badania może być znacznie ograniczona.
usług medycznych wykonywanych przez NZOZ Zakład Pulmonologii Sp. z o.o.
pobierzobowiązuje od 01.01.2023 r.